ANA SAYFA

ATATÜRK ALBÜMÜ

FATİH AKYÜZ KİM?

KONULAR

FEN BİLGİSİ

EĞİTİM SİTELERİ

İLGİNÇ

REHBERLİK

FEN DRAMALARI

FEN BULMACALARI

FEN ŞİİRLERİ

SUNULAR

BİLİMSEL ÇALIŞMA

BASINDA FENOKULU

EĞİTİM KİTAPLARI

HABER

OYUN

YENİLER

ŞİİR

ZİYARETÇİ DEFTERİ

İLETİŞİM

EĞİTİM PROGRAMLARI

MATEMATİK

TÜRKÇE

SOSYAL

DİN

İNGİLİZCE

RESİM

MÜZİK

1.SINIF

2.SINIF

EkleÇıkarForumda Tartışıyoruz.Fenbilgini-e-posta

Mail adresiniz:

Kime:

Konu :

Mesaj :


  

OKUL GAZETELERİ NASIL HAZIRLANIR?

 

 

Okul gazeteleri sanıldığının aksine o kadar büyük uğraşlar ve maddi bir külfet gerektirmiyor.
   Yapmanız gereken bir matbaa ile gidip konuşmak.Ortalama 500 tane gazete bastırdığınız zaman gazete başı maliyet beşyüzbin lira oluyor . Bu gazeteleri öğrencilerinize, esnafa, öğretmenlere, velilere ve okulla ilgilenen başka bölgedeki kişilere posta ile veya öğrencileriniz vasıtası ile gönderiyorsunuz yada satıyorsunuz. 350 binlira 8 sayfalı bir gazete için .Önemli kısım bundan sonra başlıyor.
   Türkçe öğretmeninden mutlaka faydalanmanız gerekli .Çünkü öğrencilerin hazırladığı yazıları en iyi onlar takip edebiliyor. Haber olarak öğrencilerin fıkra şiir resim vb çalışmalarını , bulunduğunuz ilçe veya ildeki okulu ilgilendiren gelişmeleri , Müdürün , M. Yardımcılarının ve yazmak isteyen diğer öğretmenlerin , konulu yazıları ile bilgisayarın başına oturup gazetenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz .

Size tavsiyem ofis'in içindeki Powerpoint programını kullanmanız.Çünkü resimleri daha güzel yerleştirmek mümkün ve bilmeyenler için de Türkçe. Sayfayı hazırlarken bol bol resim kullanın. Konulu resimler olmasına dikkat edin. Yazılarda yapılan çalışmaların resimleri de varsa , daha fazla ilgi çeker. Büyük ihtimalle matbaa gazetenizi 2 renkli çıkaracaktır. Matbaadan daha önce bastığı gazetelerden, örnekler alırsanız, baskı renkleri ve tasarın açısından örnek oluşturabilir.
   Şunu da unutmayın gazetenize yazı yazacakların kalemle yazdıklarını kabul etmeyin. Word de yazılı olarak isteyin. Bu paylaşımı arttırıp , sizin için de gazete çıkartmanın sıkıcı olmasını engeller .Aynı zamanda da gazetenin sadece bir baskısı önemli değildir. Süreklilik arz etmesi lazımdır. 2 ayda bir yayınlanması gayet güzeldir. Tabi bütün işlerde olduğu gibi bu gazete işini ilkönce öğretmenler toplantısında arkadaşlarınızla paylaşın .Onlardan gelecek tüm yardımları kabul edin.
   Sayfaları bilgisayarda hazırladıktan sonra diskete kaydedip matbaada bastırılmak için götürebilirsiniz .
   Gazeteyi bastırdıktan sonra satış önemlidir. Sadece bu satış işini organize edecek bir arkadaşınız mutlaka olmalı.Aşağıda 2002 yılının ilk ayında çıkacak kendi çalıştığım okul için hazırladığım, fen ve teknoloji sayfası bulunuyor. Bu sayfayı örnek olması açısından indirebilirsiniz. Hadi kolay gelsin... (zipli PowerPoint olarak yer alıyor)