Fen ve Teknoloji Sınıf ve Laboratuarları
Diğerleri
Fen Laboratuarında Karşılaşılabilecek Kazalar

 

• Asit-baz yanıkları : Asit yanıklarında, asidin değdiği yer önce bol su ile, sonra doymuş bikarbonat çözeltisi ile, sonra tekrar bol su ile yıkanmalıdır. Baz yanıklarında, yanan yer önce bol su ile, sonra %1`lik asetik asit çözeltisi ile ve daha sonra tekrar su ile yıkanmalıdır. Sodyum yanıklarında, yanık üzerinde bulunan sodyum parçacıkları uzaklaştırılmalı, deri su ile iyice yıkandıktan sonra %1`lik asetik asit çözeltisi ile yıkanmalıdır. Kurutulan deri steril bir bezle sarılmalıdır.
• Isıtıcıdan kaynaklanan yanıklar : Etil alkol, eter ve aseton gibi uçucu ve çok kolay alev alici çözücülerle çalışırken mutlaka su banyosu üzerinde ve çeker ocak altında çalışılmalıdır.
• Elektrik çarpması : Deneylerde elektrik akiminin geçeceği yerlerin yalıtılmış olduğundan emin olunmalı, mümkün olduğunca öğrencilerin lastik tabanlı ayakkabı giymeleri ve ellerine plastik eldivenler takmaları sağlanmalıdır.
• Kimyasal madde zehirlenmeleri : Kimyasal maddelerin pek çoğu zehirlidir. Madde yutulmuş is eve hasta baygın değilse dört veya beş bardak sabunlu sıcak su veya tuzlu su gibi kusturucular verilerek mide boşaltılır. Daha sonra süt, çiğ yumurta içirilmeli ve doktora başvurulmalıdır. Madde yutulmamışsa hemen tükürülmeli ve ağız bol su ile yıkanmalıdır.
• Cam kesikleri : Kesik içerisinde cam kalmamasına dikkat edilir. Çatlak ve kirik cam malzemelerin kullanılmamasına dikkat edilmeli, keskin uçlu cam malzemelerin uçları eritilip kütleştirilmelidir.
• Patlamalar : Örneğin metalik sodyum ve özellikle potasyum çok ağır kazalara sebep olabilmektedirler.
• Göz kazaları : Özellikle kimyasal tepkimeler esnasında sıçramalar veya cam malzemelerin kırılması sonucu göz kazaları yaşanabilir.

6465 Kez okundu
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman