Rehberlik
Diğerleri
Hırsızlık

Yalan İle hırsızlık en samimi dosttur. Hırsızlığı yapmamak ve önlemek için bir çok önlemler önceden alınabilir. Sonradan düzeltmekte mümkündür. Bunlar;

o Çocuğun küçük yaşlarda bîr şeye sahip olma eğilimini ona ait eşyalar ve oyuncaklar alarak doyurunuz. Onun için bu senindir dediğiniz hiçbir şeyi onun müsaadesi olmadan hiç kimseye vermeyiniz.

o Çocukların asgari ihtiyaçlarını zamanında ve yeterince karşılamayıyız.

o Otoriter ana baba yada öğretmene, eziyet eden kimselere karşı intikam alma duygusunun altında yapılan, intikam hissi duyduğu kimseye gücü yetmeyecekse en çok sevdiği şeylere sahip olarak onu ondan mahrum etme durumunda kaynaklanan hırsızlık da vardır ki burada amaç sadece öç almadır.

o Arkadaşlarına bir şeyler vererek onların tasvibini ve taktirini kazanmak için yapılan hırsızlık. Okullarda kalem, defter, vb. çalan çocuklar bunu birçok hallerde grubundan başka birine kendisininmiş gibi vermesi ki amacı sahip olmak değil başka bir arkadaşına yaranmaktır.

o Çocuklar arasında en yaygın olan hırsızlık ise gösteriş için yapılanıdır.

o Ruhsal bir hastalık etkisi ile yapılan özel bir heyecan ve haz duymak için yapılan hırsızlık (kleptoman)

o Özel bir grubun tasvibini kazanmak için ve o grupta saygıdeğer bir üye olmak için yapılan hırsızlık

o Cinsel haz duymak için yapılan hırsızlık (karşı cinsten sevdiği ve kendisine yüz verilmeyen kimseler tarafından sık yapılır.)

o Kriminal hırsızlık. Hırsızlığı fırsat buldukça hırsızlık yapmayı isleyeceklir. Genellikle ailelerin hırsızlığa teşvik ettiği çocuklarda görülür.

Çocuğun küçük yaşlarda bir şeye sahip olma eğilimini ona ait eşyalar ve oyuncaklar temin ederek doyurunuz onun için bu senindir dediğiniz hiçbir şeyi onun müsaadesi olmadan hiç kimseye vermeyiniz. Hırsızlık yaptığı hallerde bunu kendisi ile konuşunuz. Kimsenin bilmemesini sağlayınız. Çocuğa harçlık verilmesi gerekiyorsa yeteri kadar veriniz. Mülkiyete saygı duymak çok küçük yaşta geliştirilmesi gereken bir duygudur. Çocuğu yaşıtlarıyla yada kardeşleriyle karşılaştırmayınız. Karşılaştırma kıskançlığı ve dolayısıyla da kıskandığı kişiye en az zararı verebileceği onun malım gasp etmeye dönüşebilir.


HAZIRLAYAN:
Karabük Rehberlik ve Araştırma Merkezi Araştırma ve Yayın Bölümü

5927 Kez okundu
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman