Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES)
Diğerleri
İlköğretimde Öğrenme Alanları ve Ölçme Değerlendirme

MEB`in uygulamaya koyduğu yeni yapılandırmacı yaklaşım temelinde ortaya konulan yeni OGES sistemi, derslerin aktarımı ve ölçme değerlendirme sisteminin de yeniden yapılandırılmasını gerekli kılmıştır. Bu amaçla Bakanlığımızın ortaya koyduğu yeni sistem ve bu sistemin ilk uygulaması olan SBS deneme sınavı sorularına bakıldığında anlayışın tamamen değiştiği ve öğretmenlerin ve okulların bu değişikliğe uyum sağlaması gerekliliği ortaya çıkmıştır.


OGES`e uygun bîr öğretim için;

1- Soruların yapılandırma» yaklaşıma göre hazırlanması,.
2- Soruların öğrencilerin sınıf müfredatlarına uygun sorulması.
3- Öğrencilerin yaş grubuna uygun sorular hazırlanması. Yaş grubunun Piaget`in "somut işlem dönemi" ne yakın olduğu düşünüldüğünde kullanılan terimlerin ve dilin bu mantığa uygun olmasının gerekliliği. Sorularda kullanılan dilin yapılandırma» yaklaşımda kullanılan etkinlik dili ile aynı olması.
4- OGES`te ölçme ve değerlendirmenin hem SBS açısından hem de yıl içinde yapılan (sınıf içi) değerlendirmelerin Yılsonu başarı puanı (YBP) olarak kullanılmasından dolayı öğrencilere yapılan bütün sınavların öneminin bilinmesi ve okullarda yapılan ders bazında sınavların da objektifliğine çok önem verilmesi, bu amaçla;

a) Objektif ölçme yapılmalıdır.
b) Okullarda yapılan tüm sınavlar ortak ve SBS sistemine uygun olmalıdır.
c) Ders aktarımı sırasında kullanılan ve amaçlanan kazanımlar okul içi sınavlarda sorgulanmalıdır.

11007 Kez okundu
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman