Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES)
Diğerleri
Sınıf Puanı ( SP)

Sınıf Puanı; İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıflar için Seviye Belirleme Sınavı Puanı (%70), Yıl sonu Başarı Puanı (%25) ile Davranış Puanlarını (% 5), her 3 sınıf için ayrı ayrı hesaplanarak yerleştirmede kullanılacak olan puandır. Her yıl kendi içinde hesaplanır. Daha sonra sınıf puanlarının 6.sınıfta %25`i, 7.sınıfta %35`, 8.sınıf ta %40`ı alınarak ortaöğretim yerleştirme puanı hesaplanır. Tercihler ve yerleştirme işlemi bu puana göre yapılır. 2007-2008 öğretim yılında yani bu yıl 7.sınıfta okuyan öğrencilerin 7. ve 8. sınıf puanları hesaplanacak ortaöğretim yerleştirme puanı 7.sınıfta %40, 8.sınıfta %60 oranında etkili olacaktır.
 
Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemi; Ortaöğretime Yerleştirme Puanına göre yapılacaktır. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 8. sınıfın sonunda tercih başvurulan alınmak suretiyle, puan üstünlüğü esasına dayalı olarak önceden belirlenmiş kontenjanlara göre yerleştirme yapılacaktır. Yani tercih ve yerleştirme eski sistemde (OKS`de) olduğu gibi devam edecektir.
 
Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler ve Öğretmen Liseleri; öğrencilerin Ortaöğretime Yerleştirme Puanı, Bakanlık tarafından belirlenen baraj düzeyini geçmiş olmaları şartı ve tercih sıralamalarına göre yapılacaktır.Bu puan daha sonra açıklanacaktır
 
2008 yılından sonra askeri okullara, polis kolejine ve özel okullara sınavla giriş, kendi kurumlarınca belirlenen usul ve esaslara göre yürütülecektir.
 
OGES sonucu herhangi bir okula yerleştirilmeyen öğrenciler genel(klasik) liselere, herhangi bir alanda özel yeteneğe sahip ise özel yetenek gerektiren liselere (güzeî sanatlar ve spor liseleri) ya da meslek liselerine kayıt yaptırabileceklerdir. Öğrenciler sınavla öğrenci alan okulların dışındaki okullara kayıt yaptırabileceklerdir.
 
SBS sonuçları sadece öğrencileri değil aynı zamanda okulları da hatta öğretmenleri de değerlendirecektir. SBS sonuçlarında okulların başarı sıralamaları ve öğretmenlerin derslerine girdikleri sınıfların başarı durumu da incelenecektir. Bunun için MEB`in bir değerlendirme ve kontrol mekanizması olacaktır.
 

12301 Kez okundu
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman