Diğer Çalışmalar
Diğerleri
10 Kasım Konuşması

Sayın müdürüm,değerli meslektaşlarım,sevgili öğrenciler;
Bugün Türk Milletinin yetiştirdiği,en büyük insanlardan,büyük lider,büyük asker,büyük siyasetçi olan M.Kemal Atatürk`ün ölümünün 70.yıl dönümünde kendisini saygıyla anmak,yaptıklarını,yapmak isteyip te yapmaya ömrünün kafi gelmediği birkaç konuya değinmek istiyorum.Birkaç diyorum; çünkü hepsini bir güne sığdırmak mümkün değildir.
M.K Atatürk`ün hayatı başarılarla doludur.Fakat Osmanlı Devlet Erkanının ve Türk Milleti`nin dikkatini Çanakkale Savaşlarında gösterdiği üstün askerlik ve komutanlık yeteneğiyle çekmiştir.Kurtuluş Savaşında da bir çok cephede başarılı mücadeleler yapıp,sayısız zaferler kazanmış,Türk Milleti`nin gönlünde taht kurmuştur.
Son zamanlarda hasta adam gözüyle bakılan Osmanlı Devletini kaldırmış,yerine gelişmiş tüm ülkelerin kulladığı,Türk Milleti`nin karakterine en uygun olan,Cumhuriyet rejimine dayalı yeni bir Türk Devleti kurmuştur.Cumhuriyeti kurmakla yetinmemiş,demokrasiyi ve demokrasinin ilkelerini uygulayabilmek için tüm ömrünce mücadale etmiştir.Uzun süren savaşlar sonunda harap ve bitap düşmüş devleti ve milletini yeniden kalkındırmak,muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için,tüm ömrünü harcamıştır.Ölümüne kadar geçen kısa süre içerisinde,kendi ifadesiyle ‘`Az zamanda çok işler başarmıştır.``
Türk milleti`nin önüne set gibi gerilmiş,işlevini kaybetmiş kurum ve kuruluşları,zihniyeti kaldırmış,Türk Millet`ni çağdaşlığa götürecek birçok inkılap yapmıştır.
Yeni kurduğu T.C Devleti`nde tutarlı,onurlu iç ve dış politikalarla devletini ve milletini ömrünün sonuna kadar çok iyi idare etmiş,kendisinden sonrada iyi idare edilmesi için,Türk Milletine daima ışık olacak ilkeler bırakmıştır.
Atatürk`ün bu büyük mücadele ve başarısı,sadece Türk milletine değil,tüm dünya milletlerine örnek olmuş,M.K Atatürk ve meydana getirdiği eserleri düşmanları tarafından bile,hayretle,gıptayla izlenip,takdire şayan bulunmuştur.Atatürk,sadece Türk tarihine değil,dünya tarihine damgasını vurabilmiş nadir liderler arasında hak ettiği yeri alarak Türk Milleti`ni gururlandırmıştır.
Atamızın en büyük eseri olan T.C Devleti`ne sahip çıkmak,çok daha iyi seviyelere ulaştırmak, Türk Milleti`nin bilhassa Türk Gençliğinin boynunun borcudur.Türk Milleti yaşlısı genciyle,kadını erkeğiyle bu borcu  layıkıyla şartlar ne olursa olsun ödeyeceğine ant içmiştir.Sözlerimi de Atatürk`ün sözleriyle tamamlamak istiyorum;
Benim naciz vücudum elbet birgün toprak olacaktır;ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır


                                      FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİ                            İHSAN UĞUZ

4406 Kez okundu
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman