Diğer Çalışmalar
Diğerleri
Fen ve Teknoloji Dersi Proje Konuları


6.sınıf

1-Çeşitli hayvanlardaki   üreme şekli,yavru bakımı,başkalaşım geçirip geçirmediğini 15 hayvan için araştırıp poster hazırlayınız.

2-Tohum nedir? Farklı bitkilerin tohumlarından elde edeceğiniz bir koleksiyon hazırlayınız.

3- Dirençlerin ampul parlaklığına etkisinin gözlenmesi ile ilgili bir düzenek hazırlanması

4- Küçük ve büyük kan dolaşımı haritası hazırlama.

5- Isı yalıtımında tercih edilen malzemeleri araştırarak ısı yalıtımlı bir bina tasarlayınız.

6- Sigaranın zararlarını anlatan bir bilgisayar sunumu hazırlanması

7-Kayaç çeşitleri nelerdir? Nasıl oluşurlar? Kayaç çeşitlerinden örnekler toplayarak bunların kullanım alanlarını izah eden bir maket tasarlayıp hazırlayınız

8-Ultrasonik Ses nedir?Kullanım amaçları ve yerleri hakkında geniş bir araştırma yapıp konu ile ilgili 3 boyutlu tasarımlardan, posterlerden ve bilgisayar sunumdan oluşan bir proje tasarlayınız

7.sınıf

1- Işık Ünitesini anlatan bir dergi hazırlayınız Dergi ışığın soğurulması, ışığın kırılması, mercekler gibi kısımların gösterildiği fotoğraflarla destekli bir içeriğe sahip olmalı.

2-Besin zinciri konusunu anlatan 3 boyutlu maket hazırlama.(En az 5 hayvan olmalı)

3- Asitli içeceklerin iskelete ve dişlere etkisini anlatan bilgisayar sunumu hazırlaması

4- Devre elemanlarını kullanarak bir gece lambası tasarlayınız. Tasarınızda, gece lambasının ampul parlaklığının nelere bağlı olarak değişebildiğini araştırınız. Kullandığınız malzemeler ile ampul parlaklığı arasındaki ilişkileri rapor olarak hazırlayınız.Ayrıca, tasarımınızı hazırlarken neler kullandığınızı ve neler yaptığınızı da raporunuza ekleyiniz.

5-Gezegenlerin güneş sisteminde, güneşe yakınlıklarına göre doğru sıralanışını gösteren 3 boyutlu bir model hazırlayınız.

6-İç salgı bezlerimiz ve görevleri hakkında  arkadaşlarımıza konuyu daha zevkli ve merak uyandırıcı biçimde izah etmemizi sağlayan görsel ve işitsel destekli bir ders materyali hazırlama.

7-İnsanoğlu makineleri tasarlarken doğadaki canlılardan ilham almış ve bilimsel benzerlikleri ortaya koymuştur. Uçaklar kuşlara benzetilerek tasarlanmıştır, denizaltılar  balinalara…Başka hangi canlılar bilim adamlarına  ilham olmuş acaba? Peki siz hiçbir hayvandan bilimsel bir ilham aldınız mı? konu ile ilgili 3 boyutlu tasarımlardan, posterlerden ve bilgisayar sunumdan oluşan bir proje tasarlayınız.

8-Periyodik cetveli bizlere anlatacak sevdirecek güzel bir oyun tasarlayabilir misiniz ? O zaman hodri meydan!

9-Lazer ışınları nasıl tanımlanır? Sıradan ışınlara göre farkı nedir? Teknolojide gelinen son noktada lazer ışınlarının önemi nedir? Ve kullanım alanları nerelerdir? Sorularını yanıtlayan bir bilgisayar sunumu hazırlayıp lazerin kullanıldığı teknolojik bir aleti maketlendiriniz.

8.sınıf

1-Gen nedir? Genler nasıl gösterilir? Genotip ve ve fenotip kavramları Tür içi ve türler arası  farklılıkları nasıl açıklar? Sorularını izah edebileceğiniz 3 boyutlu tasarımlardan, posterlerden ve bilgisayar sunumdan oluşan bir proje tasarlayınız.

2-Gemiler su üstünde nasıl kalır? Dev buzullar nasıl oluyor da batmadan su yüzeyinde kalıyor? Bu iki olay ve benzeri olayları izah eden bilimsel verileri araştırarak bir bilgisayar sunumu hazırlama.

3-Siz bir işadamı olup  tuğla, çimento, kireç taşı, mermer, deniz kabuğu, asfalt gibi maddeleri kullanarak bina veya açık ortamda kullanılacak çeşitli malzemeler yapmaktasınız. Ancak yaşadığınız ortam asit yağmurlarına maruz kalıyor, bu nedenle asidin tahrip edici etkilerine dayanıklı malzemelere gereksinim duyuyorsunuz. Bunun için bir hipotez kurup bu hipotezinizi destekleyecek bir deney tasarlayınız.

4-Ses dalgalarının şiddetini belirleyen nedir? Ses kaynağından uzaklaştıkça neden sesi daha zor duyarız? İnsan, hayvan, araba ve uçak gibi  ses çıkaran bir çok varlığın sesi neden farklıdır? Sorularını izah edebileceğiniz 3 boyutlu tasarımlardan, posterlerden ve bilgisayar sunumdan oluşan bir proje tasarlayınız

5-“Güneş enerjisi Baca Santrali” nedir? Geniş bir araştırma yaparak bu sistemi ve çalışma sistemini izah eden bir proje tasarlayınız.

6-Besin zincirinde enerji akışını izah eden 3 boyutlu bir maket tasarlayıp hazırlayınız.

7-Okulumuzda kullanılan enerji kaynaklarını araştırıp, yapılabilecek geri dönüşümü eylemlerini içeren geniş kapsamlı bir çevre projesi tasarlayınız.

8-Hidrojen enerjisi nedir? Son yıllarda bu konuda yapılan araştırmalar ve gelişmelerle ilgili bir bilgisayar sunumu hazırlayınız.

9-Elektromıknatıs nedir? Çalışma prensibi ve kullanım alanlarını araştırarak bu yapı ile çalışan araçlardan bir ya da birkaçını tasarlayıp sunuma hazırlayınız.

10-Yer kabuğunu etkileyen levha hareketleri nelerdir? 3 boyutlu tasarım, poster ve bilgisayar sunumu destekli olarak konuyu izah edici bir proje hazırlayınız.

28636 Kez okundu
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman