Diğer Çalışmalar
Diğerleri
Kan Gurubu Tayini


Öncelikle şu ifade etmeliyim ki birazdan yazacaklarım benim kendi okulumda tüm öğrencilere uyguladığım ve dolayısıyla  tecrübe kazandığım  kan guruplarını tayini etkinliğinde -sizlerin talepleriniz doğrultusunda -kendimi az da olsa yardımcı olma noktasında yazmaya mecbur olduğumu anladığım içindir.ifadelerim sadece kendi deneyimlerimin aktarılmasından ibarettir ve akıl verir tarzında değildir.Çünkü mutlaka bu işlemi benden daha yapan arkadaşlarımız vardır,onlar  yanlış anlamasınlar.
NERDEN ÇIKTI ?NE GEREK VARDI BU AÇIKLAMALARA?DEMEYİN…BENİM İÇİN DE  BİLİMSEL NEZAKET ÖNCELİKLİDİR …HER NE İSE…
ARKADAŞLARIN SORULARINI BAZI BAŞLIKLAR ALTINDA CEVAPLAYACAĞIM.
*Antijenleri nerden temin edebilirim?antijenleri-ki aslında antikordur-medikal,özel veya devlet hastanelerinde bulabilirsiniz.hatta hastanelere okul için olduğunu söylerseniz belki bedavaya getirirsiniz .yok eğer verecek antijenlerimiz yok derlerse izzetinizle parayı basar medikallerden alırsınız.bazı arkadaşlar hiçbir yerde bulamadığını ifade etti.Böyle durumlarda başka bir şehirden sipariş etmelisiniz… 
*ücreti nasıl yaptın? Benim hastanede laborant arkadaşım olduğundan bana medikalden ücretsiz getirdi.yine de fiyatını sordum o da tahminen 40-50  ytl olduğunu söyledi…arkadaşlar fiyatı ne olursa olsun bi şekilde hallonulur.ya okul idaresi verir ya da her öğrenciden 50 kuruş toplarsanız mesele biter veya cömertlik yapıp kendi cebinizden ödersiz-inanki değer,benim niyetimde kendi paramla almak vardı zaten-
*ne zaman uyguladın? 6.sınıflarda zaten dolaşım sisteminde konumuz olduğundan derste uyguladım.7 .ve 8. Sınıfları ise öğle arası dinlenme zamanında yaptım.Siz, okul şartlarına göre ayarlarsınız.
*uygulama şekli ve dikkat edilecekler nelerdir?  Önce malzemeleri yazalım:
-anti-A                     -anti-B           -anti-D                  -Kürdan          -eldiven                     -ıslak mendil veya pamuk,kolonya
-makas               -1 adet fayans                           - lanset      
UYGULANIŞI:  kısaca söyleyecem zaten hepiniz bilirsiniz.öncelikle takdir ederseniz sağlık hassas bir konu olduğundan hijyenik çalışmamız gerekir.aksi halde kan yoluyla hastalık oluşabilir veya bulaşabilir.belki etkinliğin en önemli yeri burasıdır.bu yüzden öğrencinin el parmaklarından her hangi birisi-genelde işaret parmağı-ıslak mendil ile temizledim.bu ara ıslak mendili 5-6 parçaya bölerek tasarruf ettim.lanset ile parmağına hassas bir dokunuşla kılcal damarından kan akışını sağladım ,temiz fayans parçasının üzerine 3 damla döktüm ve parmağın mikrop kapmaması için ıslak mendil ile sildirdim.kullandığım lanseti hemen çöpe attım.kan damlalarının üzerine antijenlerden birer damla bıraktım, her kan damlası için ayrı bir kürdan ile karıştırdım ve kürdanları da çöpe attım.artık kanın çökme durumuna göre kan gurubunu söyledim.
Burada en hassas olmamız gereken birkaç nokta var:
*her damla ayrı bir kürdan ile karıştırılmalı
*her bir parmak ayrı bir lanset ile delinmeli
*kesinlikle antijenlerin damlalıklarını kana değdirmeyin-aksi halde tüm kan gurupları benzer çıkar-
*kana karşı fobisi olan öğrencilere dikkat edin.çok korkuyorsa ya ikna edin veya almayın.ben korkan öğrencilere cesaret kazandırdıktan sonra kan aldım.
*öğrencinin parmağını kesinlikle kasmamamsı gerekir.-aksi halde atardamara rast gelir ve başınıza belayı bulursunuz.
*yanınıza bir asistan alın ve sadece onun müdahale etmesini sağlayın.
ARKADAŞLAR SİZLERE DENEYİMLERİMDEN BAZI ÖRNEKLER SUNDUM.AYRICA SONUÇLARIN İSTATİSTİKLERİNİ ÇIKARIP,RAPOR ŞEKLİNDE İDAREYE SUNACAĞIM.HER YÖNÜYLE TAMAMEN KENDİ İSTEĞİMLE YAPILAN BİR ETKİNLİK OLDU.  AYRICA AKLIMA GELMEYİP YAZMADIĞIM HUSUSLAR VARSA TEKRAR PAYLAŞIRIZ.
ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR…
MURAT AKBAŞ

9364 Kez okundu
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman